Kongres Exercise is Medicine Poland
Exercise is Medicine Poland organizuje Kongres od 4 lat, pierwszy odbył się w 2018 roku i był połączony z Europejskim Kongresem Exercise is Medicine.
Kongres jest miejscem spotkania środowiska medycznego i sportowego oraz osób związanych ze zdrowiem publicznym w celu szerzenia najnowszej wiedzy z zakresu wpływu ruchu na stan zdrowia społeczeństwa. Omawiamy na nim zagadnienia integracji najlepszych rozwiązań do systemu opieki zdrowotnej, aby obniżyć koszty leczenia związane z zachorowalnością na choroby przewlekłe będące przyczyną absencji w pracy. Specjaliści z Polski, Europy i USA omawiają najnowsze dane dotyczące wpływu ruchu na stan zdrowia, motywacji do zmiany nawyków, wpływu siedzącego trybu życia na stan zdrowia pracowników. W trakcie kongresu planujemy kilkanaście wykładów, zajęcia praktyczne uczące, jak postępować z osobami z wybranymi chorobami przewlekłymi np. chorobami serca, cukrzycą, nowotworami, osobami niepełnosprawnymi oraz wirtualny “Spacer po Zdrowie” z możliwością dołączenia do spaceru z każdego miejsca Polski
Ponadto w trakcie Kongresu odbywa się debata z udziałem decydentów na temat metod i sposobów poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa wprowadzenie profilaktyki zdrowotnej do systemów opieki zdrowotnej.
Dwa pierwsze kongresy odbyły się w formie stacjonarnej – uczestniczyło w nich ok. 500 praktyków – lekarzy, trenerów, fizjoterapeutów, osób pracujących w zdrowiu publicznym.
W 2020 i 2021 roku kongres odbył się w formie wirtualnej – uczestniczyło w nim 900 osób.
W ramach wszystkich 3 Kongresów Exercise is Medicine zawsze mamy sesję poświęconą zmianie nawyków zdrowotnych, która jest moderowana i przygotowywana przez Prof. Aleksandrę Łuszczyńską, w trakcie której poruszane są różne zagadnienia psychologiczne – aktywność fizyczna z zdrowie psychiczne, depresja, stany lękowe, emocje, pamięć, jak utrzymać aktywność fizyczną na dłużej (w oparciu o badania prof. Łuszczyńskiej, dotyczące determinantów inicjowania i utrzymywania aktywności fizycznej) .