Skip to content Skip to footer
EnglishPolish
EnglishPolish
Czym się zajmujemy

Spacer po Zdrowie - zaproś swojego lekarza

W latach 2017-2018 w ramach Narodowego Programu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia współpracując z Perła Wellness organizowałyśmy projekt „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”. W 2017 roku Spacer po Zdrowie odbył się w 6 miastach Polski jednocześnie, a w 2018 roku w 10 miastach. Projekt miał na celu promowanie spaceru jako najprostszej formy ruchu. W Spacerze wzięło udział ok. 5 000 osób. W projekcie powstały materiały edukacyjne wysoko ocenione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -broszury Nordic Walking, Spacer po zdrowie, bajka dla dzieci oraz podręcznik dla lekarzy „Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych – zasady kwalifikacji”.

 

W ramach tego projektu była prowadzona w 10 miastach Polski całoroczna edukacja na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowia człowieka. Odbywały się zajęcia Nordic Walking raz w tygodniu, wydawany był newsletter raz w miesiącu, w trakcie Spaceru po Zdrowie odbywały się również warsztaty, w których wzięło udział ok 1000 osób.

Zajęcia Nordic Walking odbywały się regularnie w 2018 roku – odbyło się 105 zajęć Nordic Walking we wszystkich miastach projektu. Wzięło w nich udział ok. 2000 osób. W każdym mieście zajęcia prowadził instruktor z uprawnieniami do prowadzenia treningu Nordic Walking. Ogłoszenia o zajęciach były umieszczane w formie plakatów na stronie www, na profilu Facebook, na stronach internetowych poszczególnych miast oraz na stronach Miejskich Ośrodków Sportu. Zajęcia odbywały się na terenie parków, skwerów w miastach.

W ramach utrzymania rezultatów projektu i zmiany zachowań prozdrowotnych w Malborku i Świerklańcu zajęcia Nordic Walking odbywały się nadal w 2019 roku.

W projekcie można porównać udział w Spacerze po Zdrowie w pięciu miastach, gdzie spacer odbył się 2 razy: Chrzanów, Oświęcim, Skierniewice, Żyrardów, Sandomierz. We wszystkich tych miastach 6 – 11% osób wzięło udział w spacerze dwukrotnie – można zatem założyć, że te osoby dostrzegły dobry wpływ spaceru na ich samopoczucie. Jest szansa na to, że zaczęły zmieniać swoje zachowania zdrowotne na lepsze. Aby to jednak jednoznacznie ocenić projekt powinien trwać dłużej „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza” był poprzedzony konferencją prasową w PAP, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów – w ramach projektu powstało ok 1400 publikacji medialnych.

W ramach projektu „Spacer po Zdrowie” współpracujący z nami specjaliści motywują uczestników do regularnej aktywności fizycznej, stosując zasady opracowane w badaniach prof. Łuszczyńskiej (np. planowania aktywności i budowania przekonań o skuteczności).

Media społecznościowe w projekcie:

  • W 2017 roku: Ilość publikacji 450 szt., zasięg publikacji 65 000 osób.
  • W 2018 roku: Posty – 450 szt., filmy – 50 szt., wydarzenia – 39 szt. Zasięg publikacji 484 200 osób, filmy miały 55,8 tys. wyświetleń, łącznie oglądano filmy przez 21,7 tys. minut.
EOS_4345
2017
808080

wydanych publikacji

2018
808080

postów w mediach społecznościowych

Go To Top